Jak dbać o lite drewno

Jak dbać o drzwi drewniane zewnętrzne
6 lutego 2020

Jak dbać o lite drewno

Drewno pozwala na naturalne i ciepłe wykończenie wnętrz. Nadaje pomieszczeniu odpowiedni charakter. Jest materiałem szlachetnym i bardzo odpornym, doskonale izolującym.

Drewno jest jednak surowcem naturalnym , pięknym ale podatnym na szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych, szczególnie na wysoką temperaturę lub wilgoć. Nieodpowiednio przetrzymywane i niewłaściwie konserwowane może ulec zniekształceniu, rozeschnięciu czy odbarwieniu.

Aby meble drewniane służyły Państwu w doskonałym wyglądzie przez lata należy unikać:

ustawiania mebli blisko bezpośredniego działania ciepła, np. kaloryferów, grzejników elektrycznych, powinny stać min. 1 metr od źródła ciepła
stawiania na drewnianych blatach gorących, wilgotnych lub bardzo zimnych naczyń, co może prowadzić do odkształcenia powierzchni i białych plam- bezpośredniego kontaktu z przedmiotami, np. podkładkami o nieregularnych, ostrych krawędziach, które mogą zarysować drewnianą powierzchnię
ustawiania mebli na nierównym podłożu, co może prowadzić do odkształcenia i dopasowywania się do podłoża

Wszelkie zabrudzenia powstałe na powierzchni mebli należy jak najszybciej usuwać . Używać wilgotnych , a następnie suchych szmatek, tak aby nie doprowadzić do przemoczenia i uszkodzenia powierzchni. Nie używać detergentów kuchennych, szorstkich szmatek i środków w aerozolu.

Należy pamiętać, aby do czyszczenia i konserwacji mebli drewnianych używać preparatów odpowiednio przeznaczonych do drewna inne używać do powierzchni lakierowanych, inne do olejowanych, a jeszcze inne do woskowanych. Zawierają one wosk lub olej zabezpieczające mebel przed wilgocią i kurzem. Jednocześnie nadają drewnu piękny połysk.

W przypadku drobnych zarysowań można je w prosty sposób usunąć. Wystarczy posmarować je wazeliną i zostawić np. na 24 h, a następnie posmarowane miejsce delikatnie wypolerować. Rysa powinna zniknąć bez śladu.

W przypadku drobnych ubytków należy zastosować odpowiednie pasty woskowe, które mogą pokryć drobne uszkodzenia. Jeżeli drewno zostało uszkodzone głębiej należy skontaktować sie fachowcem lub z naszym specjalistą d/s produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania?